Konserwacja okien przed okresem zimowym

Konserwacja okien przed okresem zimowym

Wraz z okresem jesiennym przychodzi pora na spojrzenie na nasze okna pod kątem przygotowań do zimy. Jak wiadomo, ich szczelność i odpowiednia regulacja przysporzyć mogą wymiernych oszczędności na ogrzewaniu mieszkania.

Zakup okien stanowi niemały wydatek, dlatego też warto zabiegać, by przetrwały one w idealnym stanie przez wiele lat. Z uwagi na to, iż pod wpływem temperatury, gorącej latem i niskiej zimą, tworzywo rozszerza się i kurczy, możemy mieć do czynienia z nieszczelnością i szybszym zużyciem. Jednak obecnie na rynku dostępne są okucia i materiały pozwalające na ręczną regulację w zależności od warunków panujących na zewnątrz i minimalizujących efekt „pracowania” elementów tworzywowych. Wiele z tych prac możemy wykonać sami, przedłużając naszym oknom trwałość i zapewniając sobie komfort ich użytkowania. Niektórymi regulacjami i naprawami powinni zająć się zaś już fachowcy.

Okna z PVC już ze swej konstrukcji są dość wytrzymałe na warunki atmosferyczne, jednak wymagają okresowego przeglądu, zwłaszcza kiedy nadchodzi zima, gdyż w tych miesiącach są bardziej narażone na czynniki zewnętrzne. Jeśli nie będą odpowiednio zabezpieczone wiatr, śnieg i mróz mogą je łatwo uszkodzić.

Konserwację należy rozpocząć od umycia okien, usunięcia mechanicznych zanieczyszczeń i brudu zalegającego w kącikach. Ircha lub miękki papierowy ręcznik kuchenny to najodpowiedniejsze ściereczki. W żadnym wypadku nie należy stosować gazet, ani materiałów sztywnych, ze szwami, które mogą powodować zarysowania na szybie. Dobór odpowiednich środków czyszczących jest równie ważny. I jeżeli sprawa jest oczywista w stosunku do szyb (wybieramy środki do tego przeznaczone i dostępne popularnie w sklepach), to może pojawić się problem z odpowiednią konserwacją ram, szczególnie gdy jest ona okleinowana. W tym wypadku najlepiej jest zwrócić się o poradę do producenta okien lub do doradców w specjalistycznym sklepie, którzy doradzą odpowiednie płyny zapewne dostępne w ich asortymencie.

Kolejnym krokiem jest przegląd okna od strony technicznej. Kluczowymi elementami tutaj są okucia i uszczelki. Należy przejrzeć okucia pod kątem ich zużycia i prawidłowego działania w całym zakresie obrotu klamki. Jeżeli okucie w którymś miejscu jest zużyte na tyle, że się nie domyka lub okno opadło tak, że uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie – należy wezwać fachowca, który dokona niezbędnej regulacji docisku skrzydła do ramy i spasuje niesprawne okucia. Jeżeli zaś dany element jest uszkodzony, powinniśmy go wymienić. Po oględzinach technicznych smarujemy elementy ruchome, co zapobiegnie korozji, zmniejszy tarcie i przyczyni się do bezawaryjnego użytkowania. Pomocnymi tu środkami okazują się: wazelina techniczna, oleje maszynowe lub smary na bazie silikonu. Wazeliną lub smarem silikonowym zabezpieczamy także uszczelki przed wpływami czynników atmosferycznych, zapewniamy im przez to dobre przyleganie i zapobiegamy przymarzaniu. Uszkodzone (szczególnie narażone na to są dolne uszczelki) należy wymienić.

W ten sposób przygotowane okna nie powinny nam sprawić niespodzianki właśnie wtedy, gdy najbardziej będzie nam zależało na ich prawidłowym funkcjonowaniu. Czego oczywiście serdecznie życzymy użytkownikom.

Wybierz język